Kirjeldus
Eukalüptiõli, mida kasutatakse meditsiinis ja aroomteraapias, toodetakse peamiselt sinise eukalüpti ehk palavikupuu, vähem lõhnaeukalüpti (E. macarthurii) ja sidruneukalüpti lehtedest veeauruga destilleerimise teel.
Õli kuulub ka köhakompvekkide koostisesse. Õli vesilahust kasutatakse moskiitode, sipelgate, sääskede ja kärbeste peletamiseks.
Sidruneukalüptiõli. Toodetud destilleerimismeetodil. Värvitu või kahvatukollane. Tugev tsitronellat meenutav aroom balsamliku alatooniga. Sisaldab peamiselt tsitronelooli u 80–90%. Antiseptiliste omadustega. Leevendab astmat, kergeid külmetushaigusi. Osoonirikas aroom kergendab hingamist. Tugevdab immuunsüsteemi, aitab vältida nakkushaigusi.
Antibakteritsiidne toime (Staphylococcus aureus). Toimib herpese, mitmete seenhaiguste vastu (jalanahaseen). Tänu antiseptilistele omadustele võib kasutada kriimustuste, kärnade, haavandite, paisete ja väiksemate nahavigastuste määrimiseks. Kuulub mitmesuguste looduslike kosmeetikatoodete, seepide, õhuvärskendajate, putukatõrjevahendite koostisesse. Peamisteks komponentideks on tsinool, pineen ja geraniool. Tugevdab vastupanuvõimet, ravib hingamisteede infektsioonihaiguseid, reumahäireid ja lihasevalusid, kõrvavalu ja põskkoopapõletikku. Omab valuvaigistavat toimet. Tõrjub putukaid ja kahjureid. Haavade puhul kiirendab uute kudede moodustumist. Stimuleerib higi- ja rasunäärmete talitlust.
Aroomilamp. Aroomilampi tuleb asetada küünal, küünla kohal olev anum täidetakse veega, kuhu omakorda tilgutatakse 4–7 tilka aroomiõli. Küünlaleek soojendab anumat ja peagi täitub ruum soovitud lõhna või lõhnade seguga. Selline segu lõhnab kõige intensiivsemalt kuni neli nädalat pärast valmistamist. Kasutusaega pikendab tunduvalt paari tilga eeterliku õli lisamine ja segamine.
Aroomivann. Veel efektiivsema mõjuga on aroomivannid. Siin on garanteeritud ainete täielik kontakt kehapinnaga. Protseduuri kestus 5–20 minutit, kusjuures vannisoleku aega on soovitav pikendada järk-järgult. Optimaalne veetemperatuur 35–38 °C. Eeterlik õli segada 30–60 g vannivahu, koore või meega ning lahustada vees. Kui lisada õli otse vette, siis suurem osa aineid jääb veepinnale (õli on veest kergem). Sellepärast tuleb vannist tõustagi aeglaselt, lastes õlil katta kogu keha. Ning parem on end mitte kuivatada, vaid lihtsalt tupsutada kergelt käterätikuga keha, et õli toime jätkuks.
Eeterlikke õlisid soovitakse lisada vanniveele rahuliku une saamiseks, lihase- ja muude valude leevendamiseks või lihtsalt tuju tõstmiseks. Aroomivann parandab lisaks naha elastsust ja soodustab uute rakkude teket. Immuunsüsteemi tugevdamiseks sobivad aroomvannid männi-, tüümiani-, eukalüpti- ja kampriõliga.
Aroomisaun. Aroomisauna saab kui 70 °C 0,5 liitri leilivee kohta lisada 1–2 tilka aroomiõli. Duši all 1–3 tilka õli niiskele pesukäsnale. Dušš ergutab või aitab lõdvestuda sõltuvalt vee temperatuurist ja eeterliku õli valikust. Ärge lisage eeterlikke õlisid kaubanduslikult lõhnastatud dušigeelidele ega vannivahtudele, sest see võib põhjustada nahaärritust.
NB! Eukalüpti ja tema preparaate (ka õli) ei tohi tarvitada lapseootel naised, alla 3a lapsed, kõrgvererõhu- ja langetõvehaiged (epileptikud).
Allikas: Toivo Niiberg, “Toataimed roaks ja raviks”, Maalehe Raamat